Naučíte se, jak správně pečovat o své zuby, jaký používat zubní kartáček, jak pracovat s mezizubními kartáčky a se zubní nití. Dozvíte se, jak snížit citlivost vašich zubů, jak předcházet onemocnění dásní – parodontóze a dostanete individuální doporučení ohledně vaší domácí péče o chrup a stravování.
Při pravidelných půlročních návštěvách dentální hygienistka nejprve zkontroluje stav vašich zubů a hlavně dásní. Poté šetrně odstraní z vašich zubů plak, zubní kámen a pigmentace vznikající kvůli pití kávy, čaje či červeného vína. Pokud si budete přát, je možné takto ošetřené zuby ještě dále vyleštit pomocí specializovaných postupů. Zuby si tak déle uchovají svůj čistý a zářivý vzhled.
Není tomu tak. Správným čištěním odstraníte ze zubů pouze plak. To je dobře, protože přítomnost plaku na zubech vytváří vhodné prostředí pro tvorbu zubního kamene. Na ten jsou už ale všechny kartáčky, pasty i ústní vody krátké (ačkoliv se vás jejich výrobci snaží přesvědčit o opaku). Zubní kámen sám o sobě zubům neškodí, je ale živnou půdou pro různé bakterie, které následně mohou způsobit vznik zubního kazu či zánět dásní.
Málokdo z nás může říct, že má ohledně pravidelnosti a péče o své zuby čisté svědomí. Pravidelná návštěva zubní hygienistky vám zaručí profesionální odstranění pigmentací, plaku i zubního kamene. Její ordinace je k tomu vybavena speciálními přístroji pro čištění ultrazvukem a proudem jemných částic (tzv. airflow).
To patří ale až k pokročilým činnostem její práce. Role dentální hygienistky spočívá v osvětě, tedy individuálním poučení a zaškolení do zásad správné péče o váš chrup. Dentální hygienistka s vámi probere zásady správného čištění, názorně předvede různé pomůcky, kartáčky či dentální nitě a vše nacvičíte přímo ve vašich ústech.
Prvně si je dobré uvědomit, že zdravé zuby nejsou až tak o pomůckách, ale spíše o technice. Čistit si zuby dvakrát denně kvalitním kartáčkem a správnou technikou je základ. Ke správnému čištění vašich zubů je ale zapotřebí arzenál pomůcek i postupů rozšířit. Do těžko přístupných míst v mezizubí se totiž běžný kartáček vůbec nedostane a tato místa tak zůstávají zcela bez ochrany před vznikem zubního kazu. Zde přichází ke slovu mezizubní kartáčky a zubní nit. Dentální hygienistka vám detailně vysvětlí a prakticky ukáže použití těchto pomůcek a vybere s vámi správný typ mezizubních kartáčků. Další z pomůcek nezbytných pro dokonalou dentální hygienu je solo kartáček. Tento kartáček je tvořený jedním oválným svazkem štětinek. Je určen pro čištění špatně přístupných prostor, kam se s klasickým zubním kartáčkem hůře dostanete (např. za zadní zuby). Můžete ho ale používat i místo běžného kartáčku a vyčistit perfektně zub po zubu.
Opravdu bychom chtěli našim pacientům klást na srdce, aby nepodceňovali dentální hygienu a navštěvovali ji pravidelně každého půl roku. Může se to zdá finančně náročné, ale je třeba si uvědomit, že tím předejte vzniku kazu nebo dokonce parodontitidy a dalších onemocnění zubního aparátu, a každý ví, že léčba těchto onemocnění je podstatně nákladnější než návštěva dentální hygieny.
Díky posílení našeho týmu o nového lékaře, který se bude věnovat právě dentální hygieně, máme na Vaše ošetření dostatek času i pracovních sil.